Gamestop: Jak Davidové porazili Goliáše a pak nebylo jasné, kdo jsou tu kladní hrdinové
To bylo tehdy, jak se pár lidí (asi několik milionů) na Redditu dohodlo, že to natřou pár velkým investičním fondům. A taky se jim to povedlo, ty fondy přišly o hodně peněz a dost těch drobných investorů na tom pořádně vydělalo. Psalo se o tom všude, i tam, kde se obyčejně o finančních trzích nepíše, a byla to pěkná pohádka o tom, jak obyčejní lidé vyzráli na zlé obry. Teď už je to ale pár týdnů stará zpráva, už se o tom skoro přestalo mluvit a tak bychom mohli poodstoupit a v klidu se zamyslet, kdo tu vlastně byli ti hodní, a kdo ti špatní, a kdo to nakonec vyhrál.

GameStop je firma, která provozuje obchody s videohrami. Posledních pár let se jí moc nedařilo, hlavně proto, že čím dál víc lidí nakupuje videohry na internetu. Pár velkých hegeových fondů sázelo na to, že se GameStopu nebude dařit ani v budoucnosti a sázely na pokles ceny jejích akcií. Říká se tomu "short sell" nebo taky počeštěně "shortování". Koncem ledna 2021 si nějací lidé uvědomili, jakému nebezpečí se tyto fondy vystavily, a rozhodli se toho využít, uměle vyhnali cenu akcií firmy GameStop do závratných výšek a způsobili těm fondům obrovské ztráty. A sami na tom měli příležitost hezky vydělat.
Kdo nakupuje akcie, získává podíl ve firmě. To znamená, že cena firem, u kterých se předpokládá, že se jim bude dařit dobře, by měla růst, protože každý by chtěl mít kus dobré firmy. Takže normální postup při investování je nakoupit akcie slibné firmy, zapálit si doutník a kochat se tím, jak roste její cena, a pak ty akcie za vyšší cenu prodat. A shortování funguje stejně, ale v opačném pořadí. Půjčíme si akcie firmy, které moc nevěříme, prodáme je, a když její cena klesne, nakoupíme je zpátky za nižší cenu a vrátíme původnímu majiteli. Ale je s tím spojeno několik úskalí.
Když akcii koupíte, tak nejhorší, co se může stát, je, že její cena klesne na nulu a vy přijdete o všechno, co jste do nákupu dali. Naopak váš potenciální výdělek je neomezený. Jenomže když akcie nejdřív prodáte, tak v nejlepším případě, když cena spadne na nulu, tak nebudete muset tu akcii už kupovat zpátky. Naopak ale když cena poroste, vaše možná ztráta může být teoreticky nekonečná.
Navíc vás při shortování tlačí čas. Ty akcie máte totiž půjčené na určitou dobu, a pak je musíte koupit zpět a vrátit původnímu majiteli. Takže i když je na tom firma, kterou shortujete, špatně, potřebujete, aby si toho ostatní všimli zavčas a začali akcie prodávat a tím tlačili jejich cenu dolů. Když se to stane moc pozdě, budete muset akcii vrátit ještě když je její cena vysoko, a vy proděláte, i když jste třeba měli pravdu.
Další problém shortování bude v případě, o kterém je tu řeč, dost důležitý. Jde o to, že ten, co akcie půjčil, chce mít jistotu, že mu je bude ten, co shortuje, schopný vrátit, i když jejich cena stoupne. Bude od něj proto chtít zástavu (margin), která představuje určité procento z ceny těch akcií. Takže když bude jako zástava třeba padesát procent ceny těch zapůjčených akcií, tak kdyby jejich cena stoupla až o těch 50 %, pořád bude dost peněz na jejich zpětný nákup. Jenomže řekněme, že je shortující ještě nebude chtít kupovat, protože si pořád myslí, že jejich cena začne klesat. Pak musí složit dodatečnou zástavu, aby celkově v zástavě bylo 50 % z teď už vyšší ceny. A když bude cena pořád stoupat, bude potřeba pořád přihazovat další a další peníze do zástavy. A to právě dostalo ty fondy, které shortovaly GameStop.
A teď konečně co že se to stalo. Pár velkých hedge fondů teda shortovalo akcie GameStopu. A hodně. Pár lidí si toho všimlo a napadlo je, že by šlo udělat tzv. "short squeeze". To není nic nového, akorát že to vždycky zkoušely velké fondy, protože je na to potřeba fakt moc peněz a jenom tak někdo na to nemá. Letos se poprvé povedlo zorganizovat velké množství drobných investorů, kteří dohromady dali dost velký balík (i když nějaká ta instituce se k nim určitě taky potichu přidala, přece jen, je to šance hodně si vydělat za krátkou dobu). Udělali to, že začali kupovat akcie GameStopu a hnali jejich cenu nahoru. A ty fondy, které shortovaly, musely pořád navyšovat zástavuza ty akcie, které měly půjčené. Ti drobní investoři potřebovali vyhnat cenu tak vysoko, že fondům dojdou peníze na zvyšování té zástavy, a budou muset ty akcie koupit, a teď za absurdně vysokou cenu. A to se taky stalo. Z nějakých dvaceti dolarů co stála jedna akcie v půlce ledna, stoupla cena 27. ledna 2021 na skoro 350 dolarů.

Takže na první pohled, kdo že to vyhrál? Určitě ne ty hedge fondy, ty přišly o hodně. Ti drobní investoři? Někteří určitě. Byli to ti, kteří prodávali v tu správnou dobu. Ale byli i tací, co ještě kupovali, když byla cena vysoko, a neprodali to zavčas předtím, než zase cena spadla.
Celá tahle událost se líčí tak, že se obyčejní lidé spojili proti velkým zlým korporacím a vyhráli. Pomiňme to, že to nebyly jenom ty velké fondy, které GameStop shortovaly, ale asi i někteří menší investoři, i to, že na druhé straně nebyli zas jenom ti drobní. Přestože bych se zdráhal označit hedge fondy jako "ty hodné", myslím, že se něco takového nedá říct ani o těch obyčejných lidech.
Přece jenom, většina z nich to dělala proto, aby zbohatli. To sice není špatně, ale zároveň se to nedá oslavovat jako něco ctnostného. Další věc je, že i když to tak bylo v příběhu GameStopu někdy naznačováno, a někdo to tak prostě bere, shortování nemusí být samo o sobě nijak morálně špatné. Pokud někdo sází na pokles ceny firmy, která před sebou skutečně nemá zářivou prosperující budoucnost, tak shortováním snižuje cenu jejich akcií, ale udělá to jenom, když je přesvědčený, že je cena výš, než odpovídá hodnotě firmy. Takže cenu vlastně přibližuje úrovni, na které by měla být a prospívá trhu jako celku. A ti, co takhle spekulují, vlastně zabraňují vytváření tržních bublin. Byli to teda ti drobní investoři, co vytáhli cenu GameStopu do nesmyslné výše, a zneužili trh, aby vytáhli peníze z jiných, kteří vlastně hráli podle pravidel.
Ale taky potom můžeme říct, že se ty hedge fondy (vědomě) vystavily velkému riziku a dostaly ponaučení, že na to můžou doplatit. Je to lekce nejen pro ně, ale i pro všechny ostatní.
Co si z toho vzít do budoucna? Hlavně si připomenout, co už se vědělo dávno, a to že short sell je hodně nebezpečná zábava. Pak taky probíhají nějaké soudní spory s brokery, kteří přestali přijímat nákupní pokyny ve chvíli, kdy bylo možné hedge fondy ještě víc vyždímat. Ale oni ti brokeři možná ani nemohli jinak, uvidí se, jak dopadnou ty soudy, takže už o tom teď psát nebudu. Navíc by to bylo ještě na dlouhé povídání, třeba na anglické wikipedii je k tomu celá stránka, a docela dlouhá. A pak se asi poprvé stalo, že se spojilo dost malých ryb, aby zavařily velkým hráčům. Je to prý tím, že jsou teď všichni doma, nudí se a mají na takové hry čas. Uvidíme, jestli se teď s tolika novými hráči na trzích něco změní.