Dividendy - pro i proti

09.11.2023

Investování do akcií je v mém okolí poměrně populárním sportem. Mnoha lidem se líbí myšlenka, že jsou spolumajiteli nějaké velké a slovutné firmy a mají podíl na jejích ziscích prostřednictvím dividend. Jiným na dividendách moc nesejde. O těchto lidech jsem dřív předpokládal, že jsou to dobrodružnější typy, hazardní hráči, které láká divoká houpačka akciových kurzů. Teď už si to o nich nemyslím a chápu, že na dividendách tak moc záležet nemusí. Ale trochu přece jen.

Dividendy jsou jedním ze způsobů, jak firma odevzdá část svého výdělku majitelům. Každý akcionář je majitelem části firmy. Když firma, a mělo by tomu tak být, vydělá nějaké peníze, může je použít pro další podnikání nebo vyplatit akcionářům jako dividendu.

Ony ty dividendy trochu matou. Tváří se jako výnos, přitom nejsou. Výnos je, když má firma zisk, a co s tím ziskem pak udělá, to už je zas něco jiného. Může zisk vyplatit akcionářům, nebo rozšířit výrobu a tím zvýšit hodnotu svých akcií. A kdyby nebylo jak rozšiřovat výrobu, pořád může odkoupit vlastní akcie, tím sníží množství akcií v oběhu a zvýší hodnotu těch ostatních. Vyjde to nastejno, jako by akcionář dostal dividendu a nakoupil za ni další akcie téže firmy, ale ušetří se na daních, které se u dividend vždy odvádějí.

Hlavní argument pro zbytečnost dividend je, že dividenda není to pro akcionáře zisk, jenom přesouvání peněz z jedné kapsy do druhé, a to jde udělat i jinými způsoby. Je to vidět i na tom, že poté, co se vyplatí dividenda, cena akcie o částku té dividendy automaticky klesne.

Zisk, který zůstane ve firmě, se v účetnictví stane "vlastním kapitálem" (equity). Vás bude zajímat, jak se dál bude zhodnocovat, a to vám řekne ukazatel ROE (return on equity). Často to jsou moc pěkná čísla. Když namátkou vyberu pár firem z pražské burzy, tak je to třeba necelých 7 % u Kofoly, přes 7 % u ČEZu, ale už kolem 15 % u Komerční banky a Monety a Philip Morris má dokonce přes 40 %! Znamená to, že zisk, který nedostanete v dividendách, vám firma reinvestuje za tahle procenta. Opravdu jsem ty příklady vybíral náhodně, třeba u posledního zmíněného je to sice velké číslo, ale v tomto kontextu nemá moc význam, protože zrovna Philip Morris všechen svůj zisk vyplácí akcionářům. Chtěl jsem jenom ukázat, že to bývají často mnohem vyšší čísla, než je úročení vašeho spořicího účtu.

Na druhou stranu…

Nikomu to nechci vnucovat, to by mě ani ve snu, ale sám jsem spíše příznivcem týmu Dividenda. Ono to má své kouzlo, když vám chodí peníze jen tak, bez nějaké velké námahy. Ostatně co bych vykládal zaměstnancům korporátů.

Ale nejde tu jen o ten dobrý pocit. Ceny akcií firem, co vyplácejí dividendy, bývají také o něco stabilnější. Částečně to bude lidmi, kteří si je kupují. Jsou to ti, kteří chtějí mít pravidelný příjem a investují spíše na delší dobu. Taky tu jde často o zavedené firmy, co už mají těžkosti začátků za sebou a různé kaprice trhu jimi tak neotřesou, jako firmami, které svůj styl teprve hledají.

Akciové trhy se pořád nějak viklají a houpou, většinou prudce směrem dolů a zdlouhavěji nahoru a je to sice užitečné, chcete-li levně nakoupit, ale do strategie postupného odprodávání akcií vám to může hodit vidle. To se pak hodí, když máte nějaké příjmy z dividend.

V teorii sice platí, že firma, která své zisky dobře reinvestuje, musí nabývat na ceně, ale v praxi se cena řídí trhem a trh se nemusí vždy chovat tak, jak byste to třeba vy pokládali za rozumné.

Mám svoje názory, ale nechtěl bych, aby to vypadalo, jako že tu dělám nějaké investiční doporučení. A to nemyslím jenom jako povinný disclaimer, který se ke článkům o investování vždy píše. Chci říct, že při výběru akcií, které nakupujete, pro vás bude asi nejdůležitější víra, že se firmě bude dařit dosahovat vysokých zisků, zároveň byste se ale měli také zajímat, jakým způsobem se ty zisky dostanou k vám. Jak jednou dostanete dividendu, už je vaše. Ale zase pokud si firma moc ze svých zisků nenechá, pravděpodobně se nebude dál rozvíjet, a to znamená, že už ty dividendy do budoucna moc neporostou. Je to zkrátka něco za něco.

Na závěr rada pro začátečníky: sledujte ROE. Pokud vám jde o firmy, které používají zisky k dalšímu rozvoji, ať je ROE co nejvyšší. Pokud chcete dividendy, tak taky, protože to znamená, že se v budoucnu budou asi zvyšovat. Jen pokud jdete po firmách, které vám odevzdají celý zisk, tam si dávejte pozor na jiné věci. Třeba jestli firma nezačíná pomalu skomírat (pozor třeba na těžařské společnosti). Teď sice dostanete krásné peníze z dividend, ale svým vnoučatům už rentu nezanecháte.